
A Tudor-dinasztiából származó Henriket eredetileg papnak szánták, hiszen bátyja volt a trónörökös, ám az fiatalon meghalt, így Henrik lépett trónra 1509-ben, miután apja is eltávozott. Június 7-n (más forrás szerint 11-n) feleségül vette bátyja özvegyét, akivel a sajnálatos esemény után rögtön eljegyezték még 1502-ben. Neje, Aragóniai Katalin révén szövetséget kötött a spanyol királlyal, ami háborút jelentett a franciákkal. A szövetség győzelmet eredményezett 1513-ban, ráadásul a skótokat is megverték. Henrik azonban hamar rájött, hogy többe került a harc, mint a sarc, ezért kibékült a francia királlyal, még húgát is feleségül adta neki. Ez meglehetősen elmérgesítette viszonyát nejével.


Az eset után a válást intézni próbáló Wolsey bíborost Henrik perbe fogta, és a Towerben tisztázatlan módon meghalt; utóda Morus Tamás lett. A mérges király más utat nem látva, megfosztotta a pápát az angol egyház feletti hatalmától, és magára vonta ezt a szupremáciát (1531). Az egyházra egyben adót rótt,

Azonban Boleyn Anna is csak lányutódot tudott szülni, bár Henriket ekkoriban talán jobban foglalkoztatta, hogy egyháza protestáns legyen-e. Kezdetben hajlott erre, ám az erős ellenállás hatására végül amolyan kompromisszumos megoldásként a radikális protestánsok ellen is fellépett.

Henrik újra a protestantizmus felé fordult, elvette egy német protestáns fejedelem lányát, Cleve-i Annát. Csakhogy az asszony mégsem volt olyan szép, mint a festményen, aminek hatására Cromwell agitálta Henriket az esküvőre. A kancellár ezért az életével fizetett, Annát pedig fél év elteltével hazaküldte. Hogy talán mégsem a szépség

Howard, aki egyébként Boleyn Anna rokona volt, meglehetősen csapodár életet élt házassága után is, amit Henrik nem tolerált. Két szeretőjével és egy udvarhölgyével együtt végeztette ki (1542).
