
A szövetséges légierők a szőnyegbombázást 1942. március 28-n kezdték. A legpusztítóbb akciót Drezda ellen intézték a 14-re virradó éjszaka. A földi pokolban 25-60 ezer ember lelte halálát. A városba ekkortájt érkeztek a keleti front közeléből menekültek, ezért oly bizonytalan az áldozatok száma.
A bevetésben közel 1300 gép vett részt, amelyek 3900 tonna bombától szabadultak meg. A britek első bevetése a drezdai óváros körüli lakónegyedet érte, amelyet a gyújtóbombák lángtengerré változtattak. A bombázás második hulláma a robbanóbombák ledobásával mindennemű oltási munkát lehetetlenné tett, és a lakosság elől elvágta a menekülés utolsó útjait is. A következő reggel végrehajtott amerikai támadás a még sértetlen városrészeket érte, amelyeket a bombázókötelékeket kísérő vadászrepülőgépek fedélzeti fegyvereivel támadtak. Drezda ekkor védtelen volt, hiszen a légvédelmi tüzérségét a Ruhr-vidék védelmére kivonták.
A bombázás nem csak azért vált hirhedtté, mert ez volt az egyik leggyilkosabb, legkiterjedtebb támadás, hanem mert katonailag teljesen indokolatlan volt. Semmilyen katonai objektum sem szerepelt a cél között, és az az érv sem állt fenn, ami a később atomtámadást mentette.