![](http://hell.blog.hu/media/image/pics3/jmasaryk.jpg)
A cseh történelem egyik sajátossága a defenesztráció, az ablakon való kihajítás. Az első prágai defenesztrációra 1419-ben került sor, amikor a husziták a városháza katolikus vezetőit kidobták az ablakon, és ezzel vette kezdetét a husztita háború.
A következőre majdnem 200 év múlva került sor. 1618 májusában a második emeletről, 20 méter magasból a csehek kihajították a Habsburg hivatalnokokat, akik túlélték az esetet, mert egy szemétdombra estek; ezzel kezdődött a harmincéves háború.
A 20. század közepén történt a harmadik defenesztráció, amelynek áldozata Masaryk volt. A pontos történés máig nem ismert, sokáig elfogadták a hivatalos álláspontot, miszerint öngyilkosság történt, de elképzelhető, hogy a kommunista titkosszolgálat emberei lökték ki. Feltehetően a lakosság köreiben jelentős népszerűségnek örvendő szociáldemokrata politikus a kommunista hatalom útjában állt, és ezért állították félre.
Jan Masaryk annak a Tomas Masaryknak a fia volt, aki jelentős szerepet játszott a trianoni békediktátum létrejöttében, majd miniszterelnök is lett. Jan a második világháború alatt a Londonban székelő emigráns kormány tagjaként került a politikába, majd a háború utáni első csehszlovák kormány külügyminisztereként tevékenykedett - rövid ideig.